تماس با مهندس کوشا صمیمی

کوشا هوش – تیزهوشان، هوش، استعداد تحصیلی، المپیاد و کامپیوتر |۲۸۴۲۶۲۴۰ ۰۲۱| ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

فراشناخت و پرورش موفقیت

پدر و مادرهای فرهیخته! هر یک از فرزندان شما جواهر‌های منحصربه‌فردی هستند. آن‌ها را کشف کنید. فراشناخت یعنی کشف روش‌ها؛ یعنی روش درست مطالعه‌ی من (خود من) چگونه است و هر درس را چه‌طور بخوانم تا بهتر یاد بگیرم. فراموش نکنید روش مطالعه‌ی هر کس، خاص خودش است.

پدر و مادر‌هایی که فرزند دبستانی دارید! باید کمک کنید تا فرزندنتان بتواند روش‌های مطالعه‌ی خاص خودش را کشف کند. زمانی که فرزندتان به کمک شما روش‌های خاص موفقیت خودش را کسب کند، جواهر منحصربه‌فرد (فرزند) خود را کشف کرده‌اید و می‌توانید در آینده فرزندی موفق پرورش دهید.

سؤال) چگونه می‌توان به فراشناخت رسید؟

مهم‌ترین عامل موفقیت درسی، محیط (پدر و مادر) است. باید هم پدر و هم مادر در این امر (شناخت فراشناخت فرزند) مشارکت داشته باشند. باید هم پدر و هم مادر با فرزندان خود با آرامش صحبت کنند و نتایج صحبت‌های خود را به صورت کتبی یادداشت کنند.

هدف ما از فراشناخت این است که فرزند شما، روش‌های خاص خودش را کشف کند. (کشف روش‌ها)

باید بتوانند از دل نقاط قوت خود روش کشف کنند و به سؤالات زیر با دقت و به صورت کتبی پاسخ دهند. بارها و بارها باید پاسخ سؤالات زیر را بررسی کنید. هر چه بیش‌تر در مورد جواب سؤالات زیر با فرزندان خود (به کمک پشتیبان و مشاور) صحبت کنید، به فراشناخت بیش‌تری خواهید رسید.

الف) در چه درس‌هایی قوی هستید؟ ب) دلایل موفقیت شما در آن درس چه بود؟ (جواب‌ها را به صورت موردی در چند خط یادداشت کنید)

(کدام عوامل باعث پیشرفت من در آن درس است؟ روش مطالعه‌ی من در آن درس چگونه است؟ زمانی که به آن درس اختصاص می‌دهم چه‌‌قدر است؟ چه زمان‌هایی به آن درس اختصاص می‌دهم؟ زمانی که خسته‌ام یا زمانی که انرژی زیادی دارم؟ آیا خانواده‌ام تأثیر زیادی در بهبود آن درس داشت؟ یا معلم؟ یا کتاب خوب؟)

نکته: فراموش نکنید که به دنبال جواب‌های بسیار پیچیده نیستیم. دلایل ساده هم کافی است. هر چه‌ بیش‌تر صحبت کنید دلایل بیش‌تر و منطقی‌تری پیدا خواهید کرد؛ اما اگر بتوانند دلایل خود را یادداشت کنند بهتر یاد می‌گیرند و روش‌های خود را  دقیق‌تر کشف می‌کنند (دانش ضمنی خود را به صورت نوشتاری تبدیل کنند تا ذهن شفاف‌تری داشته باشند).

پدر و مادر‌های فرهیخته توجه کنید:

دفتر برنامه‌ریزی (یا همان ابزار شاهکار آموزشی) مهم‌ترین ابزاری است که به کشف روش‌ها کمک خواهد کرد. این ابزار شاهکار آموزشی باعث پیشرفت 100 درصد فرزندان شما خواهد شد. اگر حداقل دو هفته با نظارت دقیق شما، این دفتر به صورت دقیق پر شود، مطمئن باشید از هفته‌ی سوم فرزندتان با نتایج مثبتی که از این دفتر خواهد گرفت، هرگز از آن جدا نخواهد شد. پس در دو هفته‌ی اول، مادرها و پدرها مسئول پر کردن دفتر برنامه‌ریزی هستند.

زمانی که برنامه‌ریزی (به کمک دفتر برنامه‌ریزی و مشاوره‌ی پدر و مادر و پشتیبان) داشته باشند حتماً پیشرفت خواهند کرد؛ اما زمانی که با تلاش زیاد به کمک مهارت فراشناخت، ذهن شفافی پیدا کنند، جهش خواهند داشت.

سؤال) از کجا بدانند و مطمئن شوند که روش‌های‌شان درست است؟

جواب) از نتایج خوب آزمون‌ها و به کمک آزمون‌های منظم کانون.

مهم‌ترین و اولین استراتژی آموزشی یعنی بازخوردهای منظم با کمک آزمون‌ها باعث شکوفایی و کشف استراتژی‌های فراشناختی (دومین استراتژی مهم آموزشی) آن‌ها خواهد شد.

سؤال) از کجا بدانند با این روش‌های جدید فراشناختی (تغییر روش)، موفق خواهند شد؟ آیا لازم است روش‌های‌شان را تغییر دهند؟

جواب) فرمول بسیار ساده‌ای دارد:

الف) کم درس بخوانم ç نمره‌هایم کم خواهد شد    ب) زیاد درس بخوانمç نمره‌هایم خوب خواهد شد

اگر دو فرمول بالا (الف، ب) صادق نبود (یعنی برای مثال زیاد درس خواندند ولی نتیجه نگرفتند) باید روش‌های درس خواندن خود را عوض کنند.

پس دوباره با فرزندتان در آرامش بحث کنید تا به نتیجه‌ی خوبی برسید.

پدر و مادرهای فرهیخته! همیشه آرامش را در گفت‌وگو حفظ کنید. مدام به فرزندان خود روحیه بدهید و آن‌ها را به‌اصطلاح شارژ کنید. مدام به آن‌ها بگویید که «شما می‌توانید». فراموش نکنید که شخصیت‌ در چالش‌ها شکل می‌گیرد و استعداد‌ در آرامش، پس همیشه آرامش خود را حفظ کنید.

از فرزند خود بخواهید دوباره به سؤالات زیر به صورت کتبی پاسخ دهد:

هر درس را چگونه بخوانم موفق خواهم شد؟ عوامل موفقیت در هر درس کدام است؟ روش مطالعه‌ی درست در هر درس کدام است؟ تأثیر دفتر برنامه‌ریزی چیست؟ تأثیر کتاب‌ها، کلاس‌های مرتبط (مهندسی منابع) با هر درس چه بود؟ آیا برنامه‌ریزی و ساعت‌های مطالعه‌ی من درست بود؟ تصمیمات و روش‌های برنامه‌ریزی برای آینده چیست؟ هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی‌ام برای آزمون آینده چیست؟ دستاورد‌های من از تابستان تا الان چه بود؟

تنها کسانی می‌توانند برای آینده‌ی خود برنامه‌ریزی بهتری داشته باشند که بتوانند در مورد عوامل موفقیت و چالش‌های گذشته‌ی خود به صورت واضح صحبت کنند. اگر فرزند شما بتواند روش‌هایش را بیان کند، می‌تواند موفقیت‌ها را به صورت دائمی پرورش دهد.

ارسال یک نظر

عضویت کاربر

بازنشانی کلمه عبور